Co je v létě nejpřirozenější pro tělo i duši

V létě jsme na vrcholu našich sil, moderní životní styl nám ale diktuje zpomalit a odpočívat. A v zimě být produktivní jako včelky a jet na plný plyn.

Moderní rytmus pomalého léta a hektické zimy

dělá v našich životech zmatek a disharmonii.

Tento násilný rytmus nás okrádá o přirozené životní flow (tj. plynutí). Jít dlouhodobě opačným směrem, než kterým se ubírá tvořivý zdroj našeho života (tj. příroda), má dalekosáhlé negativní důsledky.

Například:

 • vnáší do našich životů zbytečný stres, únavu a často také depresi,
 • stojí za dnes tolik častými pocity zmaru a prázdnoty, protože často blokuje schopnost kreativního sebevyjádření a tím potlačuje naši duši,
 • utlumuje naši vnitřní moudrost, bez které často začneme žít život podle druhých, místo podle sebe.

Nejít proti proudu ročních období je i ve 21. století možné. A není k tomu nutné ani dát výpověď v práci, ani se odstěhovat na venkov.

Co ale nutné je – mít jasný záměr s ročními obdobími spolupracovat (v rámci vašich možností) a jet na jejich vlně. Váš život to postupně obohatí o zcela nové prožitky, dary a vhledy o tom, jak máte žít svůj jedinečný život.

ZRCADLETE TO, CO SE DĚJE KOLEM VÁS  

 

Co tedy vlastně naše tělo a duše v létě potřebují, abychom žili s lehkostí a vyvarovali se dření?

Chcete-li prožívat hluboce naplňující a vitální život, je třeba zrcadlit ve svém životě to, co se právě děje v přírodě. A toho je v období června, července a srpna ohromně moc – nejvíce z celého roku! Příroda je touto dobou:

 • aktivní,
 • kreativní,
 • plodná,
 • dozrávající,
 • finišující.

Léto je čas plodů.

Příroda intenzivně a s velkým soustředěním tvoří. Dává hmotnou formu obilí, bramborám, zelenině, ovoci, bylinkám, ořechům, medu a nejrůznějším semínkům.

Příroda v létě jede NA PLNÉ OBRÁTKY.

Také pro lidskou bytost je v létě nejpřirozenější napnout síly

a intenzivně pracovat na něčem pro nás osobně smysluplném.

V letních měsících je dlouho světlo, přirozeně se budíme ráno dřív a energie z přírody přímo sálá. Životní tempo by proto mělo být (podobně jako na jaře) vysoké. Kdy jindy v rámci roku napnout své síly, než teď?

JAK NA TO PRAKTICKY VE 21. STOLETÍ

Je důležité nenechat se odradit tím, že teď hned nemůžete úplně změnit průběh svého léta (a potažmo podzimu a zimy) a plně se sladit s rytmem přírody. To reálně nemůže většina z nás díky tomu, jak moc se naše civilizovaná společnost přírodě vzdálila.

Každý malý krůček se ale počítá! Důležité je začít.

Vyberte si 1 pro vás smysluplnou, opravdu naplňující aktivitu, ze které se budete moci radovat na podzim a v zimě.

Letos v létě ji udělejte!

Možností je nespočet, zde je pro inspiraci několik tipů:

 • Pusťte se do zavařování čehokoli, i kdyby to mělo být pár skleniček meruňkové marmelády z meruňek koupených v obchodě.
 • Tvořte rodinnou kroniku, pište knihu, básně, tvořte cokoli co vám přináší radost ze sebevyjádření.
 • Vytvořte si herbář rostlin, které rostou poblíž vás.
 • Uspořádejte fotky z loňské dovolené, pokud jste se k tomu za celý rok nedostali.
 • Nabídněte týden svého času charitě nebo jakémukoli pro vás smysluplnému dobrovolnému projektu.
 • Natřete na chalupě starou skříňku, postavte vytouženou pergolu nebo se naučte zacházet s kosou a pokoste místní louku.
 • Vydejte se na pouť na místa vašich předků nebo uspořádejte rodinný sraz.
 • Zúčastněte se jazykového nebo jiného vzdělávacího kurzu, který vás posune za vašimi sny.

 ČAS PRO VELKÉ PROJEKTY

Letní energie vás navíc podrží i v těch nejsmělejších snech a projektech, protože je možné denně dobít velmi kvalitně baterky.

Léto je z celého roku nejvhodnější období pro opravdu velký tah na branku.

Rozjetí neziskovky, rekonstrukce půdy, spuštění eshopu, cokoli velkého, co vyžaduje obrovské nasazení, ochotu se učit, překračovat hranice známého, půjde v létě 100x snadněji, než v zimě. O letním vydávání své knihy Návrat domů jsem psala v tomto článku >>>

V červenci i při intenzivních 8-10 hodinách práce je ráno i večer dost světlo a teplo, abyste denně dočerpali energii z přírody. Třeba si zaplavali v rybníce, poleželi na louce nebo se prošli v lese a nasbírali maliny. To je v zimě z důvodu krátkého dne a nízkých venkovních teplot prakticky vyloučeno.

ABY BYLO NA PODZIM Z ČEHO ZPOMALIT

Pokud jedeme v létě jen na půl plynu, tak na podzim nemáme z čeho začít zpomalovat. Naopak – něco nás po letním odpočinku nutí jít do výkonu a aktivity.

Lidská duše potřebuje tvořit a pracovat.

A tak pokud nejsme s příchodem podzimu tvořivě nasycení a nevidíme za sebou výsledky, máme podvědomě potřebu to rychle dohnat.

Jenže začít vytáčet životní tempo zrovna na podzim přináší velká úskalí.

Příroda už zásadně zpomalila.

Je výrazně méně sluneční energie, než na jaře a v létě, a náš organismus CHCE a POTŘEBUJE ZPOMALIT. Nutit ho teď začít jet na plné obrátky je jako jít proti proudu řeky. Frustrující a vyčerpávající.

POJISTKA PROTI PODZIMNÍM DEPRESÍM

I když léto po intenzivním tvoření a výkonu přímo volá, nemusíme jet na maximum non-stop celé 3 letní měsíce.

Ale mělo by to být natolik dostatečně, abyste na konci léta (tj. v září, případně v říjnu):

 • za sebou viděli hmatatelné VÝSLEDKY,
 • cítili se naplnění a rozradostnění z toho, co jste udělali a dokázali,
 • cítili únavu, která vás přirozeně začne zpomalovat a zklidňovat,
 • neměli pocit, že vám léto proteklo mezi prsty a dokonce se na podzim těšili!

Činorodé léto je pojistkou proti podzimním depresím,

stavům beznaděje a přehlcení.

Když se v létě naplníte a unavíte pro vás smysluplnou činností, 

tak na podzim přirozeně zvolníte.

A tím se více napojíte na své nitro – zdroj své vnitřní moudrosti.  

Je v pořádku si relax v létě dopřát, zejména pokud máte za sebou náročnou zimu a jaro. Neměl by být ale jeho jedinou náplní, pokud chcete respektovat přírodní síly kolem vás a ve vás. Příroda v létě prostě neodpočívá.

NA ŽIVOT NEJSTE SAMI

Každá malá změna směrem k přirozenějšímu životnímu rytmu snižuje únavu, stres, nervozitu, nespokojenost, pocity marnosti a prázdnoty.

A co víc – když se napojíte na rytmus přírody, už se nikdy nebudete cítit na život sami. Získáte v něm výjimečně silnou podporu a pomoc.

Klíčem je se aspoň trochu přizpůsobit tomu, co se právě děje v tom daném ročním období:

 • Příroda spí? Přidejte aspoň 1/2 hodinu denně odpočinku a spánku oproti svému normálu.
 • Příroda je ve velké akci, tvoření a dozrávání? Věnujte se 1 velké aktivitě, něčemu opravu pro vás smysluplnému, co vás naplní a ideálně i unaví.

I kdybyste letos v létě strávili jen 1 týden něčím PRO VÁS smysluplným, intenzivním, aktivním, tak na podzim pocítíte pozitivní změnu v tom, jak se budete cítit. A nejen na podzim.

Tvořivé léto je zdrojem naděje, sebevědomí, vnitřní síly

a základem pohodové zimy.   

 

 

Detailní popis kreativních rytmů roku a jak vám pomůžou splnit si své sny a žít harmonický život najdete v knize Návrat domů – Jak být šťastná a plná sil ve 21. století (vydal Smart Press).

 

 

Tvůrkyně blogu Škola HARMONIE věnovaného životu v harmonii se sebou a přírodou, prakticky inspiruje k životu bez stresu a vyčerpání. Certifikovaná poradkyně Intuitivního Feng Shui, propaguje vědomý přístup k domovu – ve 21. století nepostradatelnému antistresovému prostoru. Je lektorkou celostního životního stylu podle 4 přírodních elementů, který popsala v knize NÁVRAT DOMŮ (Smart Press). Autorka eBooku Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *