Jak prožít vědomý advent a otevřít se zázrakům

Adventní dny nás svou energií stimulují ke zrození toho nejlepšího v nás. Našeho jedinečného světla – našich darů a jedinečných schopností, které nám byly každému dány do vínku.

Bohužel společenská a kulturní očekávání zcela odvádí zejména ženy (ale i muže) od reálné možnosti vnitřního prožitku adventu a tedy naplnění jeho pravého smyslu.

Právě v předvánočních dnech je na nás navaleno ohromné množství práce,

logistiky, zařizování, uklízení atd.

Většina z nás navíc neměla v dětství ani dospělosti vzory, jak advent skutečně niterně prožít.  Není tedy divu, že si s adventem nevíme tak trochu rady. S křesťanskou terminologií se většina z nás neztotožňuje a příběh narození Ježíška je pro nás těžko aplikovatelný v našem vlastním životě.

PARADOX MODERNÍHO ADVENTU

ADVENT se řecky řekne „parousia“, což znamená PŘÍTOMNOST. Něco, co už tady je. Co v nás čeká, abychom to objevili. Co nás udělá šťastnějšími, a taky lidi kolem nás.

Mnoho z nás ale nekončí toto vzácné období trvale šťastnější.

Tedy vnitřně vyživení, posílení, znovuzrození,  napojení na svou duši a propojení v jednotě s celým světem.

Právě naopak. Ke Štědrovečerní večeři my ženy nezřídka sedáme na pokraji fyzického či psychického zhroucení. Samozřejmě vnímáme výjimečnost Vánoc. Zároveň v nás něco pláče, ale nevíme přesně co. A hlavně co s tím dělat.

V tomto článku se mimo jiné dozvíte:

 • Vodítko pro pochopení adventu
 • Které 2 pasti číhají před Vánoci na ženskou duši a jak se jim vyhnout
 • 4 tipy, jak prožít advent smysluplně

Po jeho přečtení vám advent začne dávat větší smysl pro váš konkrétní život. Ale také začne být  alespoň o kousek hlubší a klidnější. Díky tomu se budete příští rok a další roky cítit naplněněji a spokojeněji.

Vánoční zvyky

PŘÍBĚH MARIE – VODÍTKO PRO VĚDOMÝ ADVENT

Vánoce a advent vnímáme většinou zejména optikou Ježíška, tj. jako oslavu zrození Ježíše. Jinak řečeno symbolu nekonečné lásky, kterou Ježíš svou schopností milovat i ty, kteří ho ukřižovali, demonstroval tak, jako nikdo jiný. Ale to je až na Velikonoce…

Čeho se tedy chytnout v období adventu?

Ten opravdu zásadní příběh adventu je dle mého názoru příběh Marie. Když jej pochopíme,  nebudeme už nikdy tápat, o čem že ten advent vlastně je.

Marii jednou v noci probudili andělé a řekli jí, že byla vybraná, aby porodila spasitele.

Bylo to pro ni dost překvapující, protože byla panna. Byť zasnoubená již v té době do Josefa. Andělé jí řekli, že se nemá ničeho bát a že má důvěřovat, že všechno dobře dopadne.

A tak Marie řekla ANO. Jdu do toho.

I když riziko nebylo úplně malé…  Kdyby ji Josef jako nevěrnou ženu zapudil, tak v lepším případě skončila jako vyvrhel na okraji společnosti, v horším by byla ukamenovaná. Naštěstí andělé promluvili i s Josefem, vysvětlili mu úkol, který Marie dostala a jakou on v něm hraje roli (o ni i o dítě se postarat).

Marie byla úplně obyčejná, chudá žena, navíc velmi mladá.

Proč byla právě ona vybraná, aby vykonala tento neobyčejný úkol? To je ve hvězdách. Učitě si říkala: „Proč právě já? To si nemohli vybrat někoho jiného?“

VÁŠ ŽIVOT MÁ JEDINEČNÝ SMYSL

Každý z nás je symbolicky Marií.

Tedy i Vy. Vaše lidské poslání, důvod, proč jste tady, je pečlivě vybrané. Opravdu jen vy jediní můžete vnést do světa, tedy:

 • své rodině,
 • přátelům,
 • sousedům,
 • kolegům,
 • klientům atd.

ty konkrétní kvality, dary, energii, které vám byly dány při vašem narození.

V této jedinečné konfiguraci je máte JEN VY.

A byli jste vybráni, abyste je přinesli na svět.

Pokud čtete tento článek, tak i vás probudili andělé.

Někde uvnitř sebe víte, že máte něco porodit. I vám přijdou na pomoc pomocníci (jako Josef), na své poslání nejste nikdy sami. A možná si taky říkáte:„Proboha, proč právě já? To se toho nemůže ujmout někdo jiný?“  Věřte, nemůže…

VAŠE ROZHODNUTÍ JE KLÍČEM K VÁNOČNÍMU ZÁZRAKU

Marie z biblického příběhu představuje jinovou, tj. ženskou část vaší osobnosti, která má schopnost:

 • přijímat,
 • nechat se in-spirovat (něčím větším, než jsme my sami, ať už tomu říkáme Bůh, Vesmír, Zdroj, Vyšší síla atd.)
 • a zrodit nové.

Marie řekla ANO. A tak také my musíme říct ANO.

Protože Vesmír funguje na základě svobodné vůle, každý z nás se musí vědomě rozhodnout a jasně dát Vesmíru najevo, že DO TOHO JDE. Že chce růst a posílit své lidské světlo.

 • Toužíte naplnit své lidské poslání a být světlem pro druhé?
 • Pro své blízké či vzdálené, pro přírodu, pro tuto planetu?
 • Zkrátka činit jakékoli dobro v ještě větším rozsahu, než ho dosud činíte?

Řekněte ANO, JDU DO TOHO.

A během Adventu, Vánoc a v průběhu zimy a jara se nejdříve ve vašem nitru a pak i kousek po kousku navenek začnou dít ve vašem životě změny.

2 PASTI NA ŽENSKOU DUŠI

Je potřeba ale ještě vědět o 2 pastech, které během adventu číhají na ženskou duši a bohužel se do nich často chytíme.

PAST Č.1: Extrémně vysoká společenská očekávání na roli ženy v přípravě Vánoc. Jsou poměrně specifická pro náš kout světa. Jsou navíc umocněná celkově extrémně vysoko nastavenou laťkou pro zaměstnané ženy, od kterých se očekává, že svůj už téměř nadlidský pracovní výkon na dvě směny během adventu ještě ztrojnásobí. A to vánočním gruntováním, pečení mnoha druhů cukroví, nakupováním, zařizování dárků, psaním vánočních pohledů, vařením atd. Bohužel vyčerpání a mentální přehlcení většinou proces adventu blokuje, než aby ho podporovalo.

PAST Č.2: Jakékoli pocity viny, že:

 • něco nestíhám,
 • něco není dokonalé,
 • selhávám,
 • nejsem dost dobrá

nás odvádí od své duše. Od vnímání své hodnoty, ale také lásky.  Je to opakem energie adventu, kdy se snažíme strachu (vina je převlečený strach) postavit tváří v tvář a ukázat mu, že půjdeme (jako šla odvážně Marie) za svým srdcem, za svým světlem, ať si na nás strach vyskakuje, jak chce.

SOUSTŘEĎTE SE NA KVALITU, NIKOLI KVANTITU

Je lépe s láskou, záměrem a klidem v duši upéct 1 druh cukroví a vánočně vyzdobit 1 malý koutek doma. Než ve stresu, vyčerpání či frustraci napéct 20 druhů cukroví, umýt všech 10 oken v domě a na Štědrý den pak kolabovat a být mimo svůj střed.

Cílem adventu je vstoupit do samotných vánočních svátků, tj. do Štědrého dne:

 • posilněná,
 • zklidněná,
 • vycentrovaná.

Nikoli zcela mimo svou rovnováhu a rozčarovaná z chaosu ve svém nitru.

Vás domov se rozhodně nebude zlobit. Ne že by neměl rád pořádek, ale ještě VÍCE MILUJE vaši pohodu a vnitřní klid. A pohodu celé rodiny.

Při vánočních přípravách se tedy soustřeďte na kvalitu plnou lásky a hloubky, nikoli na kvantitu plnou spěchu či stresu.

4 TIPY, JAK PROŽÍT ADVENT SMYSLUPLNĚ

To nejdůležitější během adventu je udělat si na sebe čas – v klidu a tichu. Ideálně každý den aspoň pár minut, nebo obden třeba půl hodinky. Zní to možná náročně, ale věřte, že je to investice, která se vám bohatě vrátí.

Jak prakticky na to?

Odpověď je jednoduše – není potřeba dělat něco komplikovaného.

Vyberte si jednu nebo více z následujicích 4 možností:

 1. Pokud máte svou oblíbenou meditační praxi, tak dělejte to, co děláte normálně. Navíc ale se silným záměrem otevření se svým darům a toho, co máte „přivést“ na tento svět.

 

 1. Pořiďte si nějaký pěkný zápisník a třeba u svíčky či adventního věnce si do něj pište své myšlenky a otázky, které máte o životě, po čem toužíte. Nemusíte psát úhledně ani gramaticky správně. Nechte skrze psaní promlouvat svou duši. Psaní touto formou má velkou moc a často během něj dojde k nečekaným prozřením, objevům a rozhodnutím.

 

 1. Čtěte duchovní nebo jinou pro vás inspirativní literaturu – takovou, která vás opravdu hladí po duši. U které cítíte, že ve vašem nitru něco ožívá… která vám dává naději a posiluje víru v sebe sama.

 

 1. A samozřejmě pokud je pro vás příjemné se modlit, tak se modlete, třeba ráno před snídaní nebo kdyli vám to vyhovuje. Opět není potřeba nijak složitě, stačí úplně jednoduchá modlitba:

Drahý Vesmíre/Stvořiteli/Bože atd.,

Děkuji ti za dnešní den a za letošní advent. Děkuji, že jsem já i moji blízcí v bezpečí.

Udělej ze mně nástroj své lásky. Použij mě pro dobrou věc, pro dobro lidstva a této planety. Ukaž mi, jak nejlépe použít mé schopnosti a jak díky tomu prožívat ještě více radosti.

Veď mě. Dej mi odvahu a sílu.

Děkuji./Amen.

Vědomý advent, Vánoce a zima jsou součástí 4 kreativních rytmů roku. Napojení na ně vám nejen zásadně usnadní život, ale také pomůže v naplnění odkazu adventu.

Více se o kreativních rytmech roku dočtete v mé knize NÁVRAT DOMŮ – Jak být šťastná a plná sil ve 21. století

JE VE VÁS MNOHEM VÍCE, NEŽ SI MYSLÍTE

Tak jako Marie zvládla nepředstavitelné, tak také vy máte schopnost být více, než si myslíte, že je možné.

A díky tomu prožívat více radosti a naplnění

v každodenním, všedním životě.

Jste jedinečná, nádherná bytost. Svou nezměrnou hodnotu nemusíte světu dokazovat tím, že se budete pořát honit a zapomínat na své nitro a své touhy.

Vaše hodnota spočívá v tom, kdo jste. A kdo jste úplně stačí.

Pozváním Adventu pro nás všechny je být Marií. Naslouchat, nechat se inspirovat a otevřít tomu, že můžu skrze sebe přinášet do světa více:

 • Radosti,
 • Lásky,
 • Světla
 • či Klidu.

VĚDOMÝ ADVENT – ČAS ZÁZRAKŮ

Vědomý advent vnese do vašeho života zázraky. Nikoli zázraky typu diamantového prstenu nebo klíčků od Mercedesu pod stromečkem…

…. ale zázraků ve formě léčivé, posilující energie týkající se zejména vztahu k sobě. VÍRY V SEBE SAMA. V to jedinečné, co vám bylo dáno do vínku.

Tedy vyléčení pocitů nedostatečnosti, nedokonalosti, nízké víry ve své vlastní světlo.

Dá vám sílu přivést na svět to, co ve vás je. Každý malý krok se počítá. A příští rok vám advent otevře další dveře a ten další rok zase jiné dveře.

Tím, že budeme v době adventu v klidu a vnímat sami sebe, říkáme ANO:

 • sobě,
 • své duši,
 • svému potenciálu,
 • světlu v našem nitru.

Ať vás zapálené svíčky na adventním věnci posilují, vyživují a dodávají vám odvahu a naději.

S láskou a přáním klidných vánoc,

Blanka

 

JIŽ BRZO ZAHÁJENÍ REGISTRACE

DO NOVÉHO KURZU

Stáhněte si e-book níže –  budu vás o zahájení registrace do kurzu ZIMNÍ JASNĚNÍ informovat e-mailem. 

 

 

Přečtěte si praktický návod

5 VĚCÍ, které změní váš život k lepšímu >> 

 

 

Tvůrkyně blogu Škola HARMONIE věnovaného životu v harmonii se sebou a přírodou, prakticky inspiruje k životu bez stresu a vyčerpání. Certifikovaná poradkyně Intuitivního Feng Shui, propaguje vědomý přístup k domovu – ve 21. století nepostradatelnému antistresovému prostoru. Je lektorkou celostního životního stylu podle 4 přírodních elementů, který popsala v knize NÁVRAT DOMŮ (Smart Press). Autorka eBooku Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *