Když věci doma oslabují zdravé hranice

Koberec v předsíni, i když preferujete dlaždice, které jsou pod ním… křeslo, které jste si nikdy nepořídili a přesto zabírá v obýváku poslední volné místo… obraz, který vám nic neříká a přesto dominuje ložnici…

Jak souvisí věci u vás doma se zdravými osobními hranicemi? Se schopností:

  • říkat „NE“, když je to potřeba
  • a uhájit si nezbytný čas, prostor a sílu pro sebe a své priority?

DOMOV ZRCADLÍ VÁŠ VZTAH K SOBĚ I DRUHÝM

Domov funguje jako zrcadlo našeho vnitřního světa – našich podvědomých přesvědčení o sobě, o druhých a o světě. To je jeden ze 2 základních principů Feng Shui – umění utváření svého života prostřednictvím domova (druhý princip najdete v závěru článku).

Věci u vás doma vám můžou opravdu hodně říct o tom,

jak to máte se vztahem k sobě a k ostatním lidem.

A to často mnohem rychleji a přesněji, než jiné metody.

ŘEČ SLABÝCH OSOBNÍCH HRANIC

Pokud druhé nechcete nikdy zklamat a permanentně se pro ně obětujete, tak se tento životní vzorec projeví i v prostoru vašeho domova.

Jak to může v praxi vypadat?

Vraťme se k příběhům 3 kusů nábytku z úvodu článku. Jsou všechny ze života běžných českých domácností. A podívejme se, jak může běžná věc promlouvat tzv. „MUSÍŠ!“ řečí – řečí nezdravě slabých hranic.

PŘÍKLAD 1 – „MUSÍŠ!“ ŘEČ KOBERCE V PŘEDSÍNI:

„Musím snášet co nechci, aby druzí byli spokojení.“

V předsíni je už 15 let koberec, který prosadili vaši rodiče. Jsou častými návštěvníky a mají dost jasnou představu, jak by to u vás mělo vypadat. Přece nemůžete chodit po studených dlaždicích!

Vám se ty dlaždice hodně líbily… Nicméně aby byl v rodině klid, jsou „pohřbené“ pod nezajímavým kobercem. A ten vám denně připomíná, že ostatní ví líp než vy, co je pro vás dobré.

PŘÍKLAD 2 – „MUSÍŠ!“ ŘEČ KŘESLA V OBÝVÁKU:

„Je mou povinností vyjít druhým vstříc na úkor svého zdraví.“

Známí vás před časem požádali, jestli u vás můžou na přechodnou dobu umístit křeslo. Pustili se do rekontrukce a nemají na něj místo. Než jste se stačili rozkoukat, rozměrné křeslo stálo v obýváku. Na jediném volném místě, kde se dala pohodlně cvičit jóga.

Rekonstrukce se ale protáhla a tak už více než rok necvičíte a díváte se bezmocně na kus nábytku, který vám překáží.

PŘÍKLAD 3 – „MUSÍŠ!“ ŘEČ OBRAZU V LOŽNICI:

 „Musím obětovat svou radost, abych nezranila city druhých.“

V ložnici visí abstraktní obraz s melancholickým výjevem, svatební dar od tchánů, na který nikde jinde není místo.

Původně jste na tu zeď plánovali veselou květinovou tapetu, aby vám každé ráno po probuzení rozradostnila den. Jenže vám bylo zdůrazněno, jak je ten obraz vzácný a jak bylo těžké ho sehnat.  A tak jej z povinnosti a ohleduplnosti vůči druhým v ložnici trpíte.

Koberec, křeslo i obraz jsou VNĚJŠÍM VYJÁDŘENÍM vnitřního nastavení osobních hranic.

Zrcadlí vnitřní přesvědčení, že:

„Druzí jsou důležitější, než já. Nesmím je zklamat“.

Já sama jsem měla doma takových MUSÍŠ VĚCÍ roky celou řadu. Několik jich bylo v ložnici. Každé ráno a každý večer jsem je měla přímo před očima…

Divila jsem se, že pořád nemám čas ani sílu na pro mě důležité věci, ať se snažím, jak se snažím… Netušila jsem tehdy, jak moc můžou věci doma držet v minulosti a v tom, co nechci (které věci to byly a co dalšího mě drželo v minulosti si můžete přečíst v e-booku ZDARMA 5 věcí, které změní váš život k lepšímu).

VÁŠ DOMOV – VAŠE TERITORIUM

Všechny věci u vás doma k vám neustále promlouvají. A utvrzují vás v tom, co PRO VÁS symbolizují. A nadále to ve vašem životě vytvářejí, což je 2. základní princip fungování Feng Shui a jeho praktického využití pro život.

Je proto moudré mít doma věci, které vás:

  • podporují a posilují
  • nabíjejí sebevědomím a vitalitou
  • inspirují
  • dávají odvahu být sama sebou a žít svůj vlastní život.

A co nejméně těch, které na vás mluví „MUSÍŠ!“ řečí a vnášejí do vašeho života vyčerpání, stres a shon.

3 RADY NA ZÁVĚR

  • Buďte doma svými pány – pokud chcete chodit po (studených) dlaždicích, tak po nich klidně choďte.
  • Neobětujte druhým to, co je vám drahé, např. jediné místo na cvičení jógy u sebe doma.
  • Rozhodně nemějte v ložnici nic, co vás vnitřně oslabuje, nerezonuje s vámi nebo irituje. Ložnice symbolizuje z pohledu Feng Shui vaše nejvnitřnější já, vaše hodnoty, sny a touhy. Mělo by to proto být jen a jen vaše království, a království vašeho partnera.

Vy za to stojíte.

Vaše zdraví a klid v duši za to stojí.

Srdečně,

Blanka

p.s. přesvědčení, že potřeby ostatních mají vždy prioritu, jsem měla díky dětství v socialismu obzvlášť hluboce zakořeněné.

5 nejefektivnějších věcí, které mi pomohly jej vykořenit, si můžete přečíst v e-booku ZDARMA „ 5 věcí, které změní váš život k lepšímu“ >>  

 

 

 

 

Tvůrkyně blogu Škola HARMONIE věnovaného životu v harmonii se sebou a přírodou, prakticky inspiruje k životu bez stresu a vyčerpání. Certifikovaná poradkyně Intuitivního Feng Shui, propaguje vědomý přístup k domovu – ve 21. století nepostradatelnému antistresovému prostoru. Je lektorkou celostního životního stylu podle 4 přírodních elementů, který popsala v knize NÁVRAT DOMŮ (Smart Press). Autorka eBooku Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *