Feng Shui pro ložnici – co dělat, když nemůžete spát

S Danielou jsme se potkaly v šatně našeho oblíbené studia Tai Chi. Delší dobu jsme se neviděly a tak moje první otázka zněla: „Jak se máš?“

„Nic moc“, povídá Daniela. „Jsem nějaká utahaná… Špatně poslední dobou spím…“

„A jak vypadá tvoje ložnice?“, ptám se já.

Otázky o špatném spánku mě totiž hodně zajímají z pohledu Feng Shui. A tak mi Daniela povyprávěla o své ložnici.

A bylo z toho jasné, že je v ní hned několik vlivů, které můžou její spánek docela zásadně ovlivňovat.

CO SE DĚJE V NOCI V LOŽNICI

Pokud máte pevné spaní a ráno se probouzíte regenerovaní a plní vitality, tak nasledující řádky nemusíte číst (ale samozřejmě můžete 🙂 )

Pokud ale jako Daniela:

• trpíte nespavostí,
  • nebo se ráno probouzíte celí rozlámaní,

možná vám následující informace příjdou vhod.

V ložnici jste, tak jako v celém vašem příbytku, obklopeni oceánem energie. Všechny věci v ní mají svou specifickou energii, která na vás působí.

Toto působení je nepřetržité, tedy ve dne i v noci. Věci, na rozdíl od vás, nechodí spát.

Zatímco vy v noci spíte,

věci ve vaší ložnici nespí.

A proto je důležité mít v ložnici:

• co nejvíce věcí, které maximálně podpoří váš klidný spánek a regeneraci organismu
  • co nejméně tzv. sabotérů spánku, kteří váš odpočinek mohou rušit.

Z mé Feng Shui praxe jsou tyto 4 vlivy nejčastěji příčinou nespavosti:

1. BARVY

Barvy jsou ve Feng Shui vaší ložnice zcela zásadní faktor.

Mohou vám:

• buď pomáhat klidně spát
  • nebo naopak váš spánek sabotovat.

Barvy totiž zdaleka nevnímáte jen očima. Vědecké výzkumy ukázaly, že nakteří nevidomí lidé dokážou vnímat červenou a modrou barvu svými prsty.

Barvy mají totiž svou energetickou frekvenci, která váš organismusm ovlivňuje. Zjednodušeně se dá říct, že vás barvy:

• buď aktivují
  • nebo zklidňují.

Právě červená barva v ložnici na vás může působit a váš spánek ovlivňovat.

Pokud nespíte dobře, vyvarujte se jí zejména na nočním prádle, povlečení, ale i všude jinde v ložnici.

Volte uklidňující barvy.

Pro ložnici jsou ideální:

• pastelové barvy a
  • všechny barvy podobné tónům pokožky.

Tyto barvy by měly v ložnici převažovat.

Čím více klidu potřebujete, tím méně by zde mělo být barev aktivujících a stimulujících, jako červená či sytě růžová.

Co ale dělat, když chcete mít v ložnici nádech vášně nebo máte červenou či růžovou zkrátka rádi?

V tomto případě doporučuji mít v těchto barvách doplňky jako polštářky či svíčky. Použijte je pro vytvoření pocitu vášně, ale nemějte je vystavené neustále.

2. SVĚTLO

Když zhasnete, je ve vaší ložnici tma tmoucí nebo jen šero, při kterém by se dalo skoro číst?

Vliv pouličního osvětlení na naše životy je bohužel obrovský. Jen málokterá městská ložnici se dnes pyšní tím, že je zcela tmavá.

A to ovlivňuje naše organismy, které nejlépe spí – jak jinak – v úplné tmě.

Řešením jsou světlo blokující závěsy.

Nebo jakékoli závěsy ze silného materiálu, který nepropouští světlo. Žaluzie často nemusí stačit.

Máte v ložnici nějaké další zdroje nežádoucího světla?

• blikající mobil
  • světýlko počítače nebo tiskárny
  • svítící elektrický budík?

I ty vás můžou ve spánku rušit. A tak pokud trpíte nespavostí, odstraňte je z ložnice!

Pokud elektrické spotřebiče v ložnici z nějaké důvodu musíte mít (např. pokud bydlíte v garsonce), tak je alespoň na noc vypněte nebo je mějte co nejdále od hlavy.

Je také dobré je zakrýt látkou pro celkové zklidnění. Elektrické spotřebiče jsou svou povahou totiž velmi aktivní a ke klidné atmosféře ložnice moc nepřispívají…

3. ZVUKY

Doléhá do vaší ložnice zvuk z ulice? Slyšíte sirény a burácející motory aut?

I to může být velkým sabotérem spánku. Zvuk totiž nevnímáte jen ušima.

Zvuk je veličina, která proniká zdmi.

Zvuk proniká i do každé buňky vašeho těla.

Proto se často ložnice umísťují do nejklidnější části domu či bytu.

Co dělat s hlučnou ložnicí, kterou nemůžete nikam přestěhovat?

Řešením jsou – tkaniny, tkaniny a zase tkaniny!

Zkrátka je potřeba dodat co nejvíce látkových dekorací, které přirozeně pohltí zvuky.

Udělejte z tkanin své spojence.

• Dodejte silné závěsy blokující hluk. Pokud je nutno, i v několika vrstvách nebo hustě řasené.
  • Dodejte koberec, polstářky nebo zavěste ozdobné koberce či jiné látkové dekorace na zdi.

4. DALŠÍ POTENCIÁLNÍ „SABOTÉŘI“ SPÁNKU

Po barvách, světle a zvuku je pak ještě spousta dalších věcí, které můžou váš spánek rušit.

Například:

• stohy knih a časopisů,
  • pracovní dokumenty,
  • rozdělané domácí práce,
  • kabelka, kterou nosíte do práce,
  • složenky
  • vše, co na vás nepůsobí pozitivně.

Ideální je všechny tyto věci z ložnice odstranit.

Já vím, že se to lehce řekně a někdy velmi těžko udělá. České byty a úložné prostory v nich jsou někdy opravdu zapeklitě malé!

Pokud opravdu musíte mít v ložnici například žehlící prkno, knihy či kolo, mějte je co nejdále od hlavy. Tj. snažte se kolem své hlavy vytvořit klidnou oázu, i kdyby měla mít jen třeba půl metru či metr v průměru.

Zajímá vás, co všechno měla Daniela u sebe v ložnici za sabotéry spánku?

Skoro všechny – blikající počítač a tiskárnu, okno bez závěsů vedoucí do hlučné ulice, povlečení s výrazným červeným vzorem. A taky noční stolek plný knih, časopisů a parfémů (prakticky nepoužívaných).

LOŽNICE – CHRÁM PRO VAŠE TĚLO I DUŠI

Zdravý spánek je pro naše štěstí zcela zásadní. Někdy stačí v ložnici pár úprav a stane se opravdovou oázou klidu a regenerace.

Další informace jak vytvořit z vašeho příbytku oázu zdraví s pomocí Feng Shui najdete v publikaci Kouzlíme s Feng Shui.

Udělejte maximum proto,

aby ložnice váš spánek a zdraví maximálně podpořila.

Opravdu se to vyplatí!

Potřebujete poradit s ložnicí nebo něčím jiným u vás doma? Napište mi na: blanka@skola-harmonie.cz

Stáhněte si eBook ZDARMA a další článek vám přijde mailem 🙂