Proč je důležité mít autentický domov

Žádné jiné místo nemá tak velkou schopnost nás každodenně vnitřně posílit v autenticitě, jako náš příbytek.

Do vnějšího světa (zaměstnání, škola, úřady atd.) máme vstoupit beze strachu, zdravě sebevědomě, ukotvení svým domovem v tom, kdo jsme. S vírou, že jsme v pořádku takoví, jací jsme. Že nemusíme nikomu nic dokazovat, dělat se lepšími (nebo horšími).

DOMOV JAKO MÍSTO SEBEPŘIJETÍ

Představte si, že jste založením romantik. Tedy že vaše duše touží po něze, intimitě a vřelosti. Pokud doma vidíte:

• květiny,
  • romanticky působící polštáře či závěsy,
  • třásně,
  • pastelové barvy,
  • či jakékoli další, vaše osobní, symboly romantiky

tj. to, při čem se vaše duše tetelí blahem, tak je to neuvěřitelně posilující.

Celý prostor vás přijímá.

A utvrzuje v tom, že jste v pořádku – vy jako člověk, vaše hodnoty, sny a touhy.

Je to de facto forma přijetí sebe samé.

Pro ženy extrémně důležitá, protože domov je geneticky a historicky naše doména, místo, kde se potřebujeme vyjádřit, vidět v něm samy sebe.

Zejména v dnešní době, kdy hodně z nás touží objevit kdo jsme, svou kreativitu, chceme se sebevyjádřit, tak právě autentický domov je místo, které může tuto cestu otevřít.

Co se ale stane, pokud bude romantik dlouhodobě bydlet ve strohém a neosobně zařízeném prostoru?

Dříve či později začne strádat. Konflikt mezi tím, po čem touží a co (doma) žije, ho začne:

• vnitřně znejišťovat,
  • fyzicky vyčerpávat,
  • psychicky oslabovat,
  • a nahlodávat v tom, že je s ním něco špatně.

Takovéto „popření“ příbytkem, pokud je velmi extrémní a trvá dlouho, má fatální následky na schopnost žít svůj vlastní život.

Odpojuje nás totiž od nás samých,

což způsobí, že postupně začneme žít životy a sny ostatních.

Nejčastěji ostatních členů domácnosti, ale také třeba sny šéfů v práci nebo přátel.

CO JE MODERNÍ JEŠTĚ NEMUSÍ VYŽIVIT VAŠI DUŠI

Domov nebo alespoň jeho část by vám měl zrcadlit:

• vás samotné,
  • vaše hodnoty
  • a touhy bytostně důležité pro vaši duši.

My si dnes často dáváme domů to, co je módní, ale to ještě neznamená, že to vyživí vaši duši. Každý jsme totiž naprosto jiný.

Naše skutečné vnitřní touhy nepodléhají módním trendům.

Projděte se pomalu a pozorně svým příbytkem a položte si pár otázek:

Která místa u mně doma poskytují mojí duši výživu a útěchu?

Která místa (nebo předměty) mě hladí po duši?

Na kterých místech se necítím (moje duše) dobře a nejraději bych se jim vyhnula obloukem?

Jak by mi tato místnost (část místnosti či koutek) mohla nabídnout více radosti, klidu a sebevědomí?

Řiďte se zejména svými pocity.

Odpovědi, které si takto „nacítíte“, necenzurujte. A pokud vás povedou k jasné akci něco doma změnit (ubrat, dodat či předělat), tak se do ní buď hned nebo při nejbližší příležitosti pusťte.

Hledáte další inspiraci, jak vytvořit harmonický domov, který vás nebude vyčerpávat, ale naplňovat?

Najdete ji v knize Návrat domů – Jak být šťastná a plná sil ve 21. století (vydal Smart Press).

… p.s. pokud už knihu Návrat domů máte, tak další praktické informace jak vytvořit autentický příbytek najdete v kapitole Domov – základní opěrný bod vašeho života, včetně cvičení na str. 113

Pro další Feng Shui inspiraci přímo do vašeho mailu si stáhněte tento eBook ZDARMA

Další článek na téma autentický domov:

Sebevyjádření začíná u vás doma >>