Feng Shui vitamíny pro vaši kuchyni

Barevná kuchyně

Kuchyň je srdcem vašeho domova. Je centrem domácnosti a zdrojem vaší výživy – odehrává se v ní příprava a často i konzumace jídel a nápojů.

V minulosti to byla mnohdy jediná místnost, kde byl oheň, a tak se zde shromažďovali členové rodiny – aby se ohřáli, popovídali si a společně pojedli. Oheň byl životně důležitý a jeho přítomnost v kuchyni symbolizovala nejen život, ale také alchymii jídla, která se v kuchyni odehrává.

Hluboko v našem podvědomí je kuchyň spojená s hojností.

Jsme zcela závislí na štědrosti země a jejích plodech, abychom přežili a dodali svým tělům nezbytné živiny. Jídlo potřebujeme několikrát za den, a tak je velkým symbolem prosperity. Jídlo představuje hojný život.

Naši předci to měli v mnohém jednodušší než my – ženy byly v domácnosti, v kuchyni se trávilo velké množství času a její energii byl tak intuitivně přikládán velký význam.

Dnes žijeme ve zcela jiných podmínkách. Mnoho z nás se v kuchyni rychle „mihne“ ráno a pak pozdě večer. I přesto je ale kuchyň pro náš harmonický život nesmírně zásadní místností.

Její atmosféra vás ihned při vstupu silně ovlivní. Na začátku dne tak může významně určovat vaši náladu pro celý den – a ta se pak přenese nejen do jídel, které v kuchyni připravujete, ale do všech dalších aktivit.

Při vstupu do kuchyně by na vás měl dýchnout pocit svěžesti a vitality.

 

6 tipů jak dodat vaší kuchyni vitalitu a pozitivní energii

1. Umožněte energii volně proudit

Vše nepoužívané, staré a pokažené zpomaluje tok energie v kuchyni a oslabuje tak její vitalitu. Důležité je nenechávat v kuchyni potraviny s prošlou dobou spotřeby, pokažené spotřebiče či nikdy nepoužívané hrnce.

Udržujte kuchyňskou linku i ostatní povrchy čisté, jak to jen jde! Není nutné se příliš stresovat, vždy dělejte jen tolik, kolik můžete. A tak pokud např. máte večer jen 3 minuty času, tak se zaměřte na vyčištění dřezu. Ráno vás pak přivítá zářící energií a dodá ji vám i vašemu celému dni.

2. Hýčkejte svůj sporák – je zdrojem bohatství, vitality a rodinné harmonie

Sporák představuje životní sílu a z pohledu Feng Shui je to nejdůležitější věc v kuchyni.

Vrtá vám to hlavou? Já jsem to taky dlouho nechápala. Ve 21. století už má málokdo z nás v kuchyni otevřené ohniště či kachlová kamna. Moderní sporáky už s ohněm nemají moc společného, zejména pokud používáte elektrický sporák. Stačí otočit kolečkem a sporák „zázračně“ pracuje.

Sporák je zdroj generující energii.

Když si uvědomíte, že energie vytvořená sporákem stojí za tím, že ze surových ingrediencí vytvoříte lahodný a výživný pokrm pro celou vaši rodinu, tak je mnoho z tajemství sporáku odhaleno. Díky lahodnému pokrmu se může celá rodina, ale také přátelé nebo komunita, sejít a popovídat si, uvolnit se a strávit harmonické chvíle.

Sporák je váš alchymický pomocník při přípravě pokrmů – UDRŽUJTE HO ČISTÝ. Hořáky představují hojnost a prosperitu na všech úrovních. Je proto doporučované každý hořák alespoň jednou za týden použít.

A pokud chcete vyzkoušet něco nového a na své hojnosti opravdu zapracovat, tak dejte za svůj sporák zrcadlo – znásobíte jídlo na sporáku připravované a tedy hojnost celé vaší domácnosti!

Sporák je velký kouzelník a alchymista, který hraje v našem životě důležitou roli. Je dobré si ho hýčkat – hýčkáme tím vlastně svůj blahobyt a svůj život.

3. Dodejte veselé barvy

Barvy jsou to první, co vnímáte, když vstoupíte do nějaké místnosti. Barvy mají na vás velký vliv – fyzický i emoční (více o barvách se dočtete v tomto článku).

Kuchyně je místnost, kde jen pár vhodně zvolených barevných doplňků může velmi dramaticky a pozitivně změnit její atmosféru. Dodejte jí veselé barvy, které vám zvednou náladu a energii (např. na ubruse, utěrkách, nádobí a náčiní).

Konkrétní výběr záleží na vás, ve většině případů velmi dobře funguje zelená (spojuje nás s přírodou – zdrojem výživy a zdraví), oranžová, žlutá a také červená.

4. Přiveďte do kuchyně přírodu a symboly země

Vitalita se báječně do kuchyně dodá vším, co pro vás symbolizuje přírodu a zemi jako zdroj živin a života. Například vystavte na kuchyňské lince či stole mísu s ovocem či zeleninou, pokojovou rostlinu nebo kytici tulipánů.

Svazek sušeného česneku, chilli paprik nebo cibulí dodají vaší kuchyni spojení se zemí a kořeny.

Vytvořte si bylinkovou zahrádku, i kdyby to měl být jen jeden či dva květináčky s pažitkou či bazalkou. Přinesou do vaší kuchyně element země – jako zdroj veškeré naší výživy a přežití.

Dřevěné nádoby a pomůcky, jako vařečky, prkýnka, kvedlačky apod., vnáší do kuchyně energii lesa a dřeva.

A pokud nemáte místo na ani jeden květináček nebo mísu s ovocem, tak si alespoň dejte na zeď obrázek s přírodními motivy, ze kterého na vás vyzařuje vitalita, hojnost a přírodní energie.

5. Vystavte šťastné a pohodu vyzařující rodinné fotky

Fotografie mají magickou moc – znásobují ve vašem životě emoce v nich zakódované. Protože kuchyň je symbolem rodiny, tak jsou velmi vhodné právě rodinné fotky. Jedna taková vystavená fotka s pozitivním nábojem a milými vzpomínkami vám po ránu zvedne náladu a uvede vás do pohody.

Fotografie by na vás měly působit pozitivně a vyzařovat to, co si přejete prožívat.

Ideální je připevnit magnetem fotky na ledničku nebo vystavit někde jinde, kde je dobře uvidíte. Dbejte na to, abyste měli vystavené také nějaké fotky ze současnosti – pokud jsou vystavené jen fotografie pořízené hodně dávno, tak vás mohou udržovat v minulosti a uzavírat přítomnosti. Více o Feng Shui fotografií se dočtete v tomto článku.

6. Vytvořte v kuchyni domácí oltář

V dávných dobách býval v každé kuchyni oltář. Oltář je bod záměru, duchovní centrum, spojnice mezi nebem a zemí. Je to jeden z nejúčinnějších nástrojů harmonizace domova a vlastně jakéhokoli prostoru.

Kuchyňský oltář může být zcela jednoduchý – např. vázička s květinou, u které zapálíte svíčku a vyřknete svůj záměr pro daný den nebo vaše přání, aby se připravované jídlo co nejvíce povedlo a všem chutnalo.

Umístění oltáře je také zcela na vás, může být v rohu kuchyňské linky, na ledničce, na stole, nebo dokonce i na poličce na zdi. Více o domácích oltářích a jejich přípravě se můžete dočíst zde.

 

Ať je vaše kuchyň moderní, či starší, malá, nebo velká – s pomocí Feng Shui a vaší přirozené intuice z ní vždy můžete udělat oázu vitality, hojnosti a domácí pohody.

Dodejte vaší kuchyni Feng Shui vitamíny – i kdybyste udělali jen jednu či dvě změny, tak přispějí ke zvýšení zdraví srdce vašeho domova.

Pozitivní energie vaší kuchyně se přenese nejen do ostatních místností vašeho domova, ale také do vašich pokrmů.

Tvůrkyně blogu Škola HARMONIE věnovaného životu v harmonii se sebou a přírodou, prakticky inspiruje k životu bez stresu a vyčerpání. Certifikovaná poradkyně Intuitivního Feng Shui, propaguje vědomý přístup k domovu – ve 21. století nepostradatelnému antistresovému prostoru. Je lektorkou celostního životního stylu podle 4 přírodních elementů, který popsala v knize NÁVRAT DOMŮ (Smart Press). Autorka eBooku Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *