Jak doma zhmotnit nový začátek

Toužíte po nové energii, ale už teď cítíte, jak vás všední lednový život začíná válcovat? Jakoby vás něco neviditelného vzdalovalo od záměru začít nově, jinak, méně hekticky…

Věřte, že nejste sami. Konec jednoho roku a začátek nového je nesmírně silný, transformativní předěl. Po intenzivním období adventu, vánoc a Silvestra máme jen pár dní na to, abychom se:

 • zklidnili,
 • zpracovali všechny dojmy a
 • s čistou hlavou a jasným záměrem vykročili vstříc novým zítřkům.

Ne zrovna malý úkol, souhlasíte?

Místem, které vám v tomto transformativním období může pomoci udržet energii nových začátků, je váš příbytek.  A to docela jednoduše.

ZHMOTNĚTE DOMA NOVÝ ZAČÁTEK

Vánoční hojnost všeho, včetně dekorací a výzdoby,  má v našem životě své místo. Ale začátkem ledna přichází čas na JEDNODUCHOST.

Nebojte se, nemusíte vystěhovat půlku bytu. 😊

Jde o to symbolicky v příbytku na menší ploše vyjádřit ten nepopsaný list.

Novou roční etapu, která vás čeká.

„Zhmotnit“ nový začátek.

Čistý stůl.

Slovy Feng Shui je potřeba energeticky ukotvit záměr otevření se novému. Čerstvosti a vitalitě, kterou si s sebou zpravidla chceme do nového roku vnést.

Takovéto místo novoročního fokusu (já mu říkám novoroční oltář, byť nemá náboženský ráz) bude do vašeho příbytku neustále vysílat svou enregii. A to dokonce i když nejste doma! A samozřejmě když doma jste, uvidíte ho, o to více vás bude posilovat, ukotvovat a udržovat váš novoroční záměr, ať už je jakýkoli.

MÍSTO JE NA VÁS 

Ideální místem pro novoroční oltář je kuchyň. Většina z nás se v ní mihne alespoň ráno a večer a mnoho žen v ní tráví relativně hodně času. Také naší předci mívali své oltáře po tisíce let v kuchyni, místu domácího ohniště.

Ale pokud pocitově chcete míst místo svého novoročního záměru v ložnici nebo třeba na konferenčním stolku v obýváku, je to samozřejmě v pořádku.

Možnosti, kam oltář umístit, je celá řada. Například:

 • na poličku
 • na okraj kuchyňské linky
 • na tácek a přenášet jej podle potřeby
 • na klavír
 • na zvláštní stolek, třeba od IKEA atd.

 

BARVY PRO NOVÉ ZAČÁTKY

Protože barvy jsou to, co v interiéru vnímáme úplně jako první, je dobré jejich výběru pro novoroční oltář věnovat trochu pozornosti.

Vždy se primárně řiďte svými pocity a svou intuicí. 

A to proto, že barvy jsou relativně subjektivní záležitost. [Třeba oranžovou barvu půlka lidí miluje a půlka ji vůbec nemusí…, ale to jen tak bokem… ]

Obecně řečeno pro nové začátky jsou skvělé tyto 2 barvy:

 • Bílá – barva nevinnosti, čistoty, světla, a také celistvosti. Barva nových začátků.
 • Modrá – uvolňující, zklidňující barva, která pomáhá překonávat strach, dodává naději a víru.

Další možnosti:

 • Světle zelenkavá a zelená – symbolizují růst a nové začátky, harmonii a rovnováhu
 • Jemně růžová – otevírá srdce a vnáší energii lásky.
 • Jakákoli jiná barva, která s vámi rezonuje a která pro vás symbolizuje nový začátek.

 

MÉNĚ JE VÍCE… A VÁŠ ZÁMĚR JE ÚPLNĚ NEJVÍC

Ze své samotné podstaty novoroční oltář zve k jednoduchosti, čistotě. Méně je na něm zpravidla více, ale samozřejmě záleží čistě na vás, jak to cítíte.

Vytvoříte ho tak, že na něj umístíte jeden či více předmětů, které pro vás symbolizují NOVÝ ZAČÁTEK.

Například:

 • Bílou vázičku s jednoduchou květinou
 • Modrou misku s bílým kamínkem
 • Modrou svíčku na bílém talířku či ubrousku
 • Zelenkavý kámen či minerál s bílou svíčkou
 • Rozložený modrobílý papírový ubrousek s bílým andělíčkem
 • Snítku borovice v bílé vázičce
 • Šnečí ulitu nebo mušli jako symboly středu (ulita) a zdroje života (mušle, protože pochází z moře).

Pokud vás baví dečky, šátky a ubrusy, už jen výběrem této podkladové textilie dodáte svému oltáři jeho energii. Jednodušší vzory či zcela jednobarevná textilie skvěle podpoří energii jednoduchosti.

To nejdůležitější je váš záměr, tj. co vy pro sebe tímto místem chcete vyjádřit. Proto i tak jednoduché věci, jako je třeba rozložený papírový ubrousek nebo kamínek z loňské letní dovolené fungují. Pokud toužíte si koupit něco nového milého, co na svůj novoroční oltář umístěte, je to v pořádku. Není to ale podmínkou.

NECHTE SVÁ NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ KLÍČIT

Můžete (ale není to nezbytně nutné) na oltáři zapalovat svíčku. Třeba ráno při snídani nebo naopak u večeře.

Novoroční oltář je velký pomocník. Nejen proto, že zvyšuje fokus a soustředění na to nové, co chce do vašeho života přijít. Ale také proto, že zklidňuje.

Pomůže vám nastartovat nový rok ve vašem vlastním tempu.

Můžete u něj:

 • meditovat,
 • hledět do plamenů svíčky,
 • sepisovat si poznámky, úvahy a plány pro nový rok
 • žádat o duchovní podporu
 • žádat Vesmír o vedení.

Nebo taky nemusíte dělat vůbec nic, jen jeho samotná přítomnost u vás doma podpoří vaši novoroční harmonii a rovnováhu.

Novoroční oltář vám bude připomínat, že nemusíme všechno trhnout hnedka v lednu…

Klidně v sobě nechte svá novoroční předsevzetí celý leden klíčit. Naberte inspiraci a energii, zorganizujte se a až ucítíte, že je ten pravý čas, pusťte se do akce.

 

 

 

 

Tvůrkyně blogu Škola HARMONIE věnovaného životu v harmonii se sebou a přírodou, prakticky inspiruje k životu bez stresu a vyčerpání. Certifikovaná poradkyně Intuitivního Feng Shui, propaguje vědomý přístup k domovu – ve 21. století nepostradatelnému antistresovému prostoru. Je lektorkou celostního životního stylu podle 4 přírodních elementů, který popsala v knize NÁVRAT DOMŮ (Smart Press). Autorka eBooku Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii.
Komentáře
 1. Blanka Vun Kannon napsal:

  Milá Marie,
  děkuji za Vaši zprávu, srdečně vás zdravím a moc gratuluju k tak úspěšnému pečování o sebe. 10 kilo dolů, to je obdivuhodné!!! Jste skvělá, že plníte své předsevzetí.

  Moc mě těší, že jste si přála k Ježíšku moji knihu, ať se vám hezky čte. Děkuji za vaši přízeň a podporu. Z celého srdce Vám přeji všechno nejlepší, Blanka

   

 2. Marie Henlínová napsal:

  Milá Blanko, děkuji mnohokrát za Vaše zprávy. Přijdou vždycky vhod. Úplně mě dostal ten obrázek Gypsophily v modré vázičce! Nádhera! Od loňského jarního kurzu, kde jsem si mnohé ujasnila, víc řídím svůj život a hlavně plním předsevzetí, se kterým jsem odcházela do důchodu. Starám se o sebe. A docela mi to jde. Jím Jinak a moc mi to pomáhá. Mám o 10 kg méně, než před rokem. Nemám hlad a jsem ve velkém klidu. Každý den si pro sebe vařím dobroty a přesto mé tělo netloustne. Také díky Vám víc vnímám svůj domov. Od Ježíška jsem si přála Vaši knihu a s láskou ji otevírám. Děkuji Vám za to, co děláte. Je hezké vědět, že někde na světě je člověk jako Vy.
  Ať se Vám daří! S láskou Marie Henlínová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *