Jak objevit nové talenty a schopnosti

Letos je to 10 let, co jsem na volné noze, v nové profesi lektorky a autorky. Když se dívám zpětně, co mi nejvíce pomohlo v přerodu z auditorky finančních výkazů, tak stále více a více docházím k 1 věci.

To zásadní, co mi rozvázalo ruce, rozšířilo obzory a pomohlo objevit nové schopnosti, byli:

NOVÍ LIDÉ v mém životě.

Bez nových přátel, učitelů, mentorů, nových spolupracovníků a kolegů bych nikdy nedokázala vidět samu sebe v novém světle.

VĚŘIT SI.

Vystoupit postupně ze svého starého, perfekcionistického a dříčského já, ve kterém na kreativitu a objevování autentického potenciálu nebyl prostor, čas ani energie.

SÍLA MINULOSTI

Nové vztahy do mého života ale nepřišly jen tak samy. Systematicky jsem jim dělala prostor, otevírala dveře (jak se dozvíte níže). A noví lidé začali přicházet a ukazovat mi cestu.

A nejen to. Začali mi ukazovat, že je ve mně mnohem víc, než jsem si celý život myslela.

I vy můžete uvidět sami sebe v novém světle.

Nemusíte kvůli tomu hned dávat výpověď nebo přerušit kontakt se všemi, které jste až doposud znali. Pokud ale toužíte objevit:

 • nové talenty,
 • kreativitu,
 • svůj skutečný potenicál,

je nesmírně důležité, abyste se otevřeli novým vztahům ve svém životě. Proč to tak je?

Máme tendenci se vnímat tak,

jak nás druzí vnímali v průběhu našeho života.

Mnoho představ o životě a jak žít  – včetně toho, co můžete dokázat a co naopak ne – jste převzali v průběhu svého života od druhých lidí:

 • nejdříve od rodiny a učitelek v jeslích či školce,
 • pak od dalších učitelů, kamarádů, spolužáků a známých,
 • a v dospělém věku od spolupracovníků,  nadřízených a případně klientů ve všech zaměstnáních, které jste až dosud měli.

Tyto představy jsou ve vás často uložené desítky let. A asi tušíte, že ne všechny z těchto hluboce zakořeněných představ jsou pro vás samotné prospěšné.

Jak dnes vnímáte sami sebe předurčuje vaši budoucnost.

Pokud tedy chcete v budoucnu prožívat něco jiného, než dnes, je nutné se začít NOVĚ VNÍMAT.

VÁŠ DOMOV – ZRCADLO VZTAHŮ VAŠEHO ŽIVOTA

Váš domov a veškeré věci v něm reflektují váš život – vaše hodnoty, vztah k minulosti a budoucnosti, jak sami sebe vnímáte. A také všechny vztahy, které jsou dosud přítomné ve vašem životě.

To znamená, že váš domov je přesně to místo, kde můžete začít vytvářet prostor pro nové ve svém životě. Aby do něj přišli noví lidé, kteří vám pomůžou se dostat za vaše současné hranice toho, co je možné, co dokážete.

A to tak, že postupně začnete PROPOUŠTĚT VĚCI symbolizující vztahy z minulosti. 

Takové, které už ve vašem životě neplní žádnou funkci. A přesně to jsem udělala i já. Cítila jsem, že se mně staré představy o sobě samé, tj. že:

 • nejsem kreativní,
 • přece nejde vybočit z řady,
 • práce je vždy první a až potom zábava (tj. něco, co mně opravdu baví) atd.

drží jako klíšťata. A to i po té, co jem dala výpověď a měla teoreticky svobodu dělat si, co chci! Jenže jak, když jsem celý život znala jen čísla, termíny a plnění úkolů, které mi dali druzí?

Třídění jsem začala vizitkářem nabitým vizitkami ještě z vysoké školy. Pracovala jsem tehdy jako dobrovolník v jedné neziskové organizaci a potkávala se se spoustou lidí. Těch jmen, které jsem si už nepamatovala!

Po něm jsem propustila další vizitky, dárky od klientů, většinu fotek z nerůznějších pracovních akcí z bývalé práce, vymazala spoustu kontaktů v mobilu. Postupovala jsem od těch nejstarších, tj. jmen, které jsem si už nepamatovala.

Věcí symbolizujících, jak sami sebe a svůj potenciál vnímáte, je doma většinou mnoho.

 Jen pokud se zaměříme čistě na pracovní vztahy, tak jsou to například:

 • Vizitky kolegů a klientů (v určitých profesích se může jednat až o tisíce vizitek nashromážděných v průběhu let)
 • Papírové a elektronické fotky z firemních lyžařských výletů, vánočních večírků, teambuildingů, školení a pracovních cest (dnes se často jedná o stovky fotek)
 • Kontakty v mobilním telefonu, pracovní SMS
 • Kontakty na sociálních sítích
 • Dárky, které jste dostala v práci (hrníčky, průpisky, zápisníky td.)
 • Vaše osobní deníky a zápisníky, pokud jsou v nich záznamy o vaší práci, kolezích, klientech atd.
 • Adresáře atd.

Ve všech těchto a podobných věcech mohou být zakódované představy, které o vás druzí měli a které jste převzali. Psal vám bývalý šéf do pracovních hodnocení, že nejste flexibilní a máte málo nápadů? Pokud pořád pijete ranní čaj z hrnku, který právě on dal všem z vašeho týmu, tak ten vztah stále zaplňuje ve vašem domově (= životě) prostor.

ŘIĎTE SE SVOU INTUICÍ – A HLAVNĚ TŘIĎTE!

Při třídění se řiďte svou intuicí. Konkrétní recept na to, co přesně a kolik vytřídit, neexistuje. Obecně platí, že čím větší změnu chcete, tím více je dobré se do třídění opřít. Ale to nejdůležitější je, abyste začali.

Vizitky a mazání starých kontaktů v mobilu jdou zpravidla dobře a rychle, můžete tedy začít jimi. Ale pokud vás táhne spíše projít fotky z vašeho prvního zaměstnání po škole a udělat čistku v nich, tak se tímto pocitem řiďte.

Není nutné během jednoho víkendu vytřídit z vašeho života všechny pracovní vztahy za posledních 20 let. Postupujte klidně krůček po krůčku, ale systematicky.

Dejte si závazek, že věnujete např. 1x týdně 1/2 hodiny třídění starých kontaktů.

Tento závazek si dejte jako schůzku sama se sebou do mobilu a dodržte jej.

Kreativita (jak jsem zjistila k mému překvapení 🙂 ) totiž taky vyžaduje disciplínu – tedy neustále si pamatovat a pokud to je nutné připomínat, co je pro vás opravdu důležité. A pokud je pro vás vlastní seberealizace a naplnění důležité, mějte to jako prioritu.

VZPOMENOUT SI, CO VÁS V DĚTSTVÍ BAVILO

Možná jste v dětství ráda dělala kreativní projekty. Sestavovala vlastní taneční choreografie, malovala, šila nebo aranžovala věci na poličce v pokojíčku, aby působily harmonicky. Ale je to strašně dávno a nikdo (skoro ani vy) si na to nepamatuje.

Já jsem prakticky zapomněla, že jsem v dětství moc ráda psala slohové práce, čtenářské deníky a dokonce sama od sebe rodinnou kroniku. Za uplynulých 10 let jsem se na to postupně rozpomněla. Psaní jsem začala dávat ve svém životě mnohem více prostoru, než kdykoli předtím. A dnes je psaní pro mě důležitou kreativní aktivitou, které se téměř denně věnuju. Která mě vyživuje, naplňuje a kterou realizuju svoje životní poslání.

Je potřeba si rozpomenout, co vás v dětství bavilo.

V čem jste byla jedinečná.

Začít tomu věřit a rozvíjet to. 

Jedno jméno vymazané z kontaktů v mobilu… nebo na sociálních sítích… To může být jeden nový člověk ve vašem životě,  který vám rozšíří obzory…přinese novou inspiraci… seznámí vás s někým, kdo vám otevře dveře  k naplnění vašeho jedinečného potenciálu.

Objevit vlastní kreativitu je zcela reálné pro každého z nás.

Nejsou žádní vyvolení jedinci – všichni jsme vysoce kreativní bytosti, všichni máme dar od Boha a všichni jsme předurčeni svými jedinečnými schopnostmi tvořit a dělat svět lepší.

Z celého srdce vám držím palce a posílám podporu na dálku! Blanka (blanka@skola.harmonie.cz)

 

Chcete žít jinak, ale pořád se věci ve vašem životě dějí postaru?

Stáhněte si e-book 5věcí, které změní váš život k lepšímu >>

 

Tvůrkyně blogu Škola HARMONIE věnovaného životu v harmonii se sebou a přírodou, prakticky inspiruje k životu bez stresu a vyčerpání. Certifikovaná poradkyně Intuitivního Feng Shui, propaguje vědomý přístup k domovu – ve 21. století nepostradatelnému antistresovému prostoru. Je lektorkou celostního životního stylu podle 4 přírodních elementů, který popsala v knize NÁVRAT DOMŮ (Smart Press). Autorka eBooku Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *