Malá místnost s velkým vlivem na váš život

Koupelna (včetně WC) je v rámci našich příbytků velmi specifická místnost. Často nad ní lámeme hůl, protože je malá a zdánlivě nedává prakticky žádný prostor pro zútulnění.

Na váš život má ale přesto obrovský vliv, protože v ní trávíte ráno a večer spoustu času při péči o své tělo. Její atmosféra hodně ovlivňuje, jak se den za dnem cítíte. Může vás:

1. nabíjet energií, navozovat pohodu a radost
  2. nebo unavovat, frustrovat či rozčilovat.

To první k vašemu zdraví přispívá, to druhé nikoli…

Naštěstí ale existuje spousta jednoduchých a nenákladných způsobů, jak z jakékoli koupelny udělat místo, kam se budete těšit. A tak ať už máte v koupelně umakartové jádro, kotel nebo se v ní zkrátka vůbec nehnete, má skrytý potenciál, který stojí za to objevit.

SYMBOL ZDRAVÍ A SCHOPNOSTI PROPOUŠTĚT

Ve filozofii Feng Shui jsou domov a život 2 strany jedné mince. Každá místnost u vás doma tak symbolizuje některou oblast vašeho života.

Koupelna spolu s toaletou symbolizují tyto velmi důležité oblasti lidského života:

• očista
  • propouštění (toho, co už nepotřebujeme)
  • zdraví
  • vztah ke svému tělu
  • tělesná krása

Ať už máte jakkoli malou či jinak specifickou koupelnu, vždycky se dá udělat něco, abyste se v ní cítili:

• zdravěji,
  • vitálněji
  • a krásněji.

A to jsou všechno moc pozitivní pocity, které si díky koupelně můžete přenést do svého života. A samozřejmě nejen vy, ale také všichni, kteří s vámi sdílejí domácnost.

5 TIPŮ, jak udělat z jakékoli koupelny oázu zdraví:

1. ZBAVTE SE VŠEHO NEPOUŽÍVANÉHO

Zbavte se nepoužívaného make-upu a kosmetických potřeb s prošlou expirační dobou (krémy, šampony, vzorky kosmetických prostředků atd.).

Koupelna je místo očisty a regenerace

a je proto důležité, aby se v ní nehromadila stará či stagnující energie.

Její atmosféra by vás měla regenerovat a nabít čerstvou energií. Proto v ní nemějte nic, co už dlouhodobě nepoužíváte, je zastaralá či dokonce zkažené.

2. POUŽÍVEJTE PŘÍRODNÍ MATERIÁLY

Příroda je zdrojem zdraví a zároveň my jsme součástí přírody. Čím více navodíte v koupelně pocit přírody, tím více ozdravně na vás bude působit. A není to vůbec složité!

Pomůžou vám s tím přírodní materiály všeho druhu, které nějak s koupelnou souvisí. Například:

• přírodní mýdla
  • dřevěné pomůcky (hřebeny, kartáčky na ruce atd.)
  • mořské houby na mytí
  • košíčky z přírodních materiálů (na kosmetické potřeby)
  • bambusový nebo proutěný koš na odpadky
  • dřevěné/bambusové mističky na mýdlo nebo třeba na gumičky do vlasů

Skvělé jsou také mušličky či kamínky díky své přírodní, zemité energii.

3. DODEJTE ZELENOU BARVU

Zelená barva je nejuniverzálnější léčivou barvou. Pro navození pocitu zdraví, vitality a harmonie je opravdu skvělá. Tím, že má vyváženou aktivující a uklidňující složku symbolizuje rovnováhu.

Jemně vás povzbudí a zároveň zklidní. Zelená navíc představuje nové začátky a tak začít den se zeleným ručníkem či mýdlem je velmi symbolické. Samozřejmě vybírejte jen takové odstíny zelené, které ladí vašemu oku.

Škála možných zelených doplňků je široká, například:

• ručníky, osušky, žínky
  • podložka k vaně
  • mýdla
  • svíčka
  • kartáčky na zuby atd.

Můžete také zkusit další barvy, které ve vás vyvolávají pocit zdraví a vitality, např.:

• žlutou,
  • modrou (barva moře)
  • hnědou (barva dřeva).

4. MĚJTE V KOUPELNĚ ROSTLINU (živou či umělou)

Najděte nějakou nenáročnou rostlinu, jako je třeba zamiokulkas, která snese málo světla. Nebo si zde alespoň dopřejte malou kytičku (gerbera, lilie, karafiát) – i jeden květ koupelnu úžasně oživí!

Pokud v žádném případě není možné mít v koupelně živou kytku či rostlinu, tak klidně sáhněte po umělé. Jedinou podmínkou je, aby vypadala jako živá a aby se vám líbíla.

Naše podvědomí neumí rozlišit, co je skutečnost a co ne.

A tak vám i umělá kytka dokáže krásně navodit pocit přírody.

Pokud ani umělá rostlina není pro vás řešením, tak se zaměřte na následující bod č. 5 a dodejte přírodní motivy.

5. POUŽÍVEJTE PŘÍRODNÍ MOTIVY

Jeden jediný zdravím překypující obrázek z přírody (na zdi či např. na závěsu u vany) má moc vaši koupelnu proměnit v oázu zdraví.

Přírodní motivy v koupelně jsou jako elixír mládí a vitality.

Dodají jí to, po čem naše civilizačně vyprahlá duše touží. Po tisíce let jsme žili zcela obklopení divokou přírodou, plnou přírodních tvarů a barev. Tento „deficit“ moderního života můžeme částečně kompenzovat právě v koupelně a vyživit tím svou duši i tělo.

Sprchové závěsy s přírodními motivy či barvami jsou jedním z nejúčinnějších způsobů, jak koupelnu zcela pozvednout a dát jí novou, ozdravnou energii. Dnes se už dokonce dají koupit závěsy s digitálně tištěnými fotografiemi deštného pralesa či jinými přírodními výjevy, např. bambusem či palmovými listy. Jsou opravdovým balzámem pro duši.

Ale i třeba jen papírové kapesníčky v krabici s přírodními vzory či se zelenou barvou vám udělají v koupelně ohromně pozitivní službu.

I JEDNA MALÁ ZMĚNA SE POČÍTÁ

Výše uvedené kroky představují dohromady velmi účinný a zároveň jednoduchý, způsob, jak vnést do vaší koupelny a vašeho života více zdraví, vitality a regenerace.

Ale i jedna či dvě malé změny jsou krokem správným směrem – ve Feng Shui se počítá všechno! I vytřídění jednoho starého krému či dodání zeleného mýdla energii ve vaší koupelně osvěží.

Často nemůžeme měnit dispozici koupelny, či nemáme prostředky nebo energii na zásadní rekonstrukci.

Ale vždy můžeme vědomě dodat do naší koupelny něco,

co bude lahodit našemu oku a zároveň bude symbolizovat

vitalitu, regeneraci a přírodní energii.

Další inspiraci, jak si prostřednictvím domova vytvořit harmonický život plný radosti a lásky, najdete v knize Návrat domů.