Proč si myslím, že jste skvělá

Vánoční žena

Po 10 letech života v USA vím naprosto jistě, že česká a slovenská žena je vzácná perla. Jste výjimečná bytost, která zvládá věci, o kterých si většina amerických žen může jen nechat zdát.

Jste poklad.

A dnes vám to chci říct. Protože vám to možná nikdo v poslední době neřekl.

JAK VÁS VIDÍM JÁ

Možná máte pocit, že se celý rok staráte o domácnost – aby bylo navařeno, uklizeno, vypráno – a ono se to bere tak nějak automaticky.

A možná taky máte pocit, že nejste dost dobrá hospodyně. Že je pořád něco, co není doma dokonalé. Že je domácnost boj s větrnými mlýny…

Pro mě jste skvělá!

Máte zaměstnání na plný úvazek. A k tomu denně pečujete o domácnost.

Jste pracovitá, umíte doma vytvořit útulnou atmosféru a aspoň 1x za rok myjete okna. Mám pravdu?

1) UMÍTE PROVONĚT CELÝ DŮM VANILKOU

Těch věcí spojených s domácnosti, co na rozdíl od většiny amerických žen umíte a děláte, je strašně moc. Na jejich vyjmenování bych potřebovala několik stran.

Tady je pro názornost pár příkladů domácích prací, které většina českých žen na rozdíl od těch amerických umí a pravidelně dělá:

• Na vánoce pečete cukroví a umíte provonět celý dům vanilkou.
  • Po nocích dětem ručně vyrábíte adventní kalendář. Každý rok jiný.
  • Perete ubrusy. A taky záclony a závěsy, které mokré věšíte na šňůru, což je někdy docela fuška.
  • Žehlíte oblečení pro celou rodinu. A taky ty ubrusy a závěsy.

Dokonce vám přijde úplně normální umýt dveře či futra.

2) NEÚNAVNĚ PEČUJETE O SVÉ NEJBLIŽŠÍ

Snažíte se připravovat zdravé pokrmy, často od nuly. A tak kupujete kila zeleniny, kterou ručně čistíte, krájíte a zpracováváte.

Ty kila zeleniny taháte v ruce z farmářských trhů v přeplněném MHD. Nebo statečně brázdíte české silnice v autě s ručním řazením.

• Pravděpodobně taky zavařujete ovoce, které si před tím sama natrháte a očistíte.
  • V zimě vaříte zázvorový čaj a krájíte cibuli, když někoho z rodiny trápí kašel.
  • A je dost možné, že jste se v poslední době dala na sběr bylin. Protože věříte v jejich léčivou sílu a chcete pro své nejbližší co nejpevnější zdraví.
  • Štupujete ponožky.
  • Přišíváte knoflíky.
  • Prakticky z ničeho dokážete vyrobit nápaditý kostým pro vaše dítě na školní besídku.

Všechny výše uvedené věci jsou v USA spíše v kategorii sci-fi. Částečně proto, že americké ženy jsou velmi vytížené:

• prací (často mají několik zaměstnání),
  • mnohahodinovým dojížděním za prací,
  • a často také nutným dobrovolničením ve školách, které jsou ve srovnání s českými školami podfinancované a nutně potřebují rodiče, aby pomáhali s provozem.

Příprava pokrmů od nuly, vaření léčivých čajů nebo běžná práce s jehlou a nití jsou tak v USA na vymření. Americké ženy jsou sice bravurní řidičky, ale auto s ručním řazením by rozjet nedokázaly.

3) HOST DO DOMU JE PRO VÁS BŮH DO DOMU

Jste srdečná a laskavá. Každou návštěvu uctíte tím nejlepším, co doma máte.

Před jejím příchodem dle časových možností uklidíte:

• předsíň,
  • koupelnu,
  • záchod a přeluxujete v obýváku.

Svým hostům věnujete maximální pozornost, zajímáte se o ně a o jejich život. Dbáte o to, aby jejich skleničky byly stále plné. Jejich přání jim čtete z úst ještě před tím, než je případně vysloví.

Díky vám se tak vaše návštěvy cítí výjimečně.

Američané (hlavně mladší generace, ale nejen ta) v mnoha případech nevnímají potřeby hosta jako svou top prioritu. Může se stát, že vám nic nenabídnou a ani po několika hodinách se nezeptají, jak se vlastně máte. Nemyslí to špatně. Jsou ale kulturně zcela jinak nastavení než my a předpokládají, že host si sám řekne o to, co potřebuje.

DÍKY ZA TO, ŽE DĚLÁTE SVĚT LEPŠÍM

Z pohledu Feng Shui je nejmocnější energií, která utváří příbytek, láska.

Láska dávaná a přijímaná mezi 4 stěnami vašeho domova

je to hlavní, co určuje jeho pozitivní energii.

A právě péče o vaše blízké a vaši domácnost je jednou z nejčastějších podob lásky, která utváří váš domov. Věřte proto, že se z vašeho úsilí nic neztrácí, i když to tak možná často vnímáte.

Bez vaší péče by to zkrátka u vás doma tak nevonělo lidským teplem. Každý vřelý domov dělá svět o něco laskavější, lidštější – díky vám za to!

A pokud vás někdy přepadají pocity marnosti, že ty všechny práce v domácnosti nemůžete nikdy zvládnout, vězte, že:

Laťka pro české a slovenské hospodyně je posazená zatraceně vysoko.

Vzpomeňte si, že umíte věci, které jinde na světě dnes ženy už neumí. Že se od vás očekávají věci, které se jinde ve světě už od žen neočekávají.

A tak nepropadejte na duchu a raději si udělejte seznam všeho, co jste doma udělala – za den, týden, či měsíc.

Počítá se všechno! I například:

• zalití květin,
  • setření podlahy v koupelně,
  • pověšení a složení prádla.

A nezapomeňte si opakovat v duchu nebo nahlas:

„Jsem skvělá. Jsem opravdu skvělá.“

Protože vy opravdu jste.

P.S. Americké ženy jsou taky skvělé, svým vlastním způsobem. Máme se od nich co učit v oblasti sebevědomí, zdravých hranic a říkání „ne“. O tom zase někdy příště 🙂