Revoluce v koupelně

Zelená koupelna

Koupelna je místem očisty a regenerace. Ve Feng Shui věříme, že je dobré tuto místnost udržovat čistou, protože tak symbolicky přináší do našeho života čistotu a životodárnou energii.

A tak jsem nebyla moc ráda, když se před pár týdny ozvali kominíci, aby provedli kontrolu komínu, na který je v mé koupelně napojen kotel. Po jejich minulé návštěvě jsem totiž koupelnu a veškeré věci v ní musela dvě hodiny čistit, tak bylo všechno zaprášené.

Tentokrát jsem se rozhodla, že nic neponechám náhodě a celou koupelnu jsem pro jistotu před návštěvou kominíků vystěhovala.

K mému překvapení byla tentokrát revize komínu mnohem příjemnější, ani se moc nenaprášilo. A tak jsem mohla po odchodu mistrů kominíků a po rychlém otření povrchů zase začít všechno stěhovat zpátky.

Jako první jsem se chystala dát nazpět bílou utěrku, kterou přikrývám pračku. Už to tak dělám 20 let, od doby, kdy jsem se odstěhovala od rodičů.

Ale najednou cítím, jak mi nějaký pocit či vnitřní hlas říká, že je čas na změnu.

Že se to dá dělat jinak…

Zaposlouchala jsem se do toho hlasu a dostala pocit, že by prospěla hlavně změna barvy. Bílá v mé koupelně už tak dominuje a já cítila, že bych uvítala v koupelně větší barevnost.

A tak jsem sáhla po zeleném podélném ubrusu, který je dost velký, aby celou pračku překryl.

V ten moment, kdy jsem ho položila na pračku, se odehrálo kouzlo. Celý kout se doslova proteplil, prozářil a zároveň získal energii vitality a přírody.

Příjemně překvapená touto malou, byť velmi zásadní proměnou, jsem se chystala pokračovat ve stěhování věcí zpět do koupelny. Jako další jsem chtěla vrátit světlemodro-žlutý kobereček na dlaždičkovou podlahu, kde je jeho místo už téměř 10 let.

Najednou jsem cítila, že i tento kobereček už do koupelny nepatří.

Inspirovaná pozitivní energií zelené jsem vyrazila do Tesca a tam koupila výraznou tyrkysově zelenou předložku k vaně. V okamžiku jejího umístění jsem věděla, že je to naprosto správné rozhodnutí – celá koupelna se díky její barvě doslova rozzářila a začala vibrovat energií zdraví a vitality.

Jen DVĚ nenáročné změny způsobily v mé koupelně opravdovou revoluci.

Jak je to možné?

Barva je totiž první věc, kterou vnímáme, když vstoupíme do místnosti. A změna barev je tak nejrychlejší způsob, jak energii v místnosti změnit.

Barvy jsou pravým alchymickým nástrojem, protože v interiéru dokážou „vykouzlit“ pocity, které chceme prožívat. Více o tom jak kouzlit s barvami najdete v tomto článku.

Svou koupelnu jsem měla ráda i před změnami, ale teď se do ní vysloveně těším.

Čas v ní strávený mě nabíjí a regeneruje!

Sama se ptám, jak to, že jsem na to nepřišla už dřív… Holt zvyk je železná košile… 🙂 A jsem vděčná kominíkům, že přišli – opravdu mi přinesli štěstí!

A pro vás mám na závěr pár tipů:

5 tipů Feng Shui, jak udělat z vaší koupelny soukromé domácí lázně

1. Zbavte se nemilosrdně všeho nepoužívaného

Zbavte se nepoužívaného make-upu a kosmetických potřeb s prošlou expirační dobou (krémy, šampony, vzorky kosmetických prostředků atd.).

Koupelna je místo očisty a regenerace. Její atmosféra by vás měla inspirovat ke koupeli a povznést svou čistou energií.

2. Používejte přírodní materiály

Příroda je zdrojem zdraví a zároveň my jsme součástí přírody. Proto čím více můžeme v koupelně navodit pocit přírody, tím více ozdravně na nás bude působit.

Přírodní mýdla, přírodní šampony, ale také třeba košíčky na kosmetické potřeby mají daleko vyšší energii, pokud jsou z přírodních materiálů.

3. Dodejte zelenou barvu

Zelená barva je nejuniverzálnější léčivou barvou. Pro navození pocitu zdraví v koupelně je opravdu skvělá. Můžete zkusit další barvy, které ve vás vyvolávají pocit zdraví a vitality – např. žlutou, modrou (barva moře) nebo hnědou (barva dřeva). Více o působení barev najdete ZDE.

4. Mějte v koupelně pokojovou rostlinu

Najděte nějakou nenáročnou rostlinu, jako je třeba zamiokulkas, která snese málo světla. Nebo si zde alespoň dopřejte malou kytičku (gerbera, lilie, karafiát) – i jeden květ koupelnu úžasně oživí!

Pokud v žádném případě není možné mít v koupelně živou kytku či rostlinu, tak klidně sáhněte po umělé. Jedinou podmínkou je, aby vypadala jako živá a aby se vám líbíla.

Naše podvědomí neumí rozlišit, co je skutečnost a co ne, a tak vám i umělá kytka dokáže krásně navodit pocit přírody.

5. Používejte přírodní motivy

Jeden jediný zdravím překypující obrázek z přírody (na zdi či např. na závěsu u vany) má moc vaši koupelnu proměnit v oázu zdraví. Sprchové závěsy jsou jedním z nejúčinnějších způsobů, jak koupelnu zcela pozvednout a dát jí novou, ozdravnou energii.

Dnes se už dokonce dají koupit závěsy s digitálně tištěnými fotografiemi deštného pralesa či jinými přírodními výjevy a ty jsou opravdovým balzámem pro duši prahnoucí po přírodě uprostřed betonu velkoměsta.

Často nemůžeme měnit dispozici koupelny, či nemáme prostředky nebo energii na zásadní rekonstrukci.

Ale vždy můžeme  vědomě dodat do naší koupelny něco,

co bude lahodit našemu oku a zároveň bude symbolizovat

vitalitu, regeneraci a přírodní energii.