Tajemství kuchyně: Díl č. 2 – kam se poděl oheň?

Bílá kuchyně

„Když já se v té své nové kuchyni nějak necítím“, hlesla Andrea.

„A tak jsem se na ni těšila! Stála tolik peněz… Manžel mě zabije, když mu řeknu, že se mi to nelíbí“, dodala se slzami na krajíčku.

LEDOVÁ JESKYNĚ MÍSTO KUCHYNĚ

Stačilo pár vět popisujících, jak nová kuchyně vypadá a bylo mi jasné, co se děje. Andrea si nechala udělat moderní kuchyň na míru:

 • celou v bílém
 • se zabudovanými nerez spotřebiči
 • sporák barevně splýval s kuchyňskou linkou
 • podlaha byla bíločerná.

Celý prostor byl jakoby bez života – sterilní a studený. A přesně to Andrea cítila a podvědomě věděla, že je něco špatně.

MÍSTO KDE PULZUJE ŽIVOT

Kuchyň je srdcem domácnosti a symbolem života. Jak již bylo zmíněno v 1.díle tohoto seriálu, od pradávna se v ní shromažďovali členové rodiny a trávili zde velké množství času, aby se:

 • ohřáli,
 • popovídali si,
 • společně pojedli a
 • pobavili.

Důvod?

V minulosti to byla mnohdy jediná místnost, kde byl OHEŇ.

A oheň rovná se ŽIVOT.

Právě kuchyň je místo, kde podvědomě potřebujeme bytostně cítit ŽIVOT. Pulzující, stále přítomný, hřejivý, uklidňující. Poskytující výživu a ochranu.

KAM SE PODĚL OHEŇ V KUCHYNI?

Kachlová kamna se v kuchyních našich předků nedala přehlédnout. Byla často to největší, co v ní bylo. Kamna vydávala sálající, magické teplo a dělala z kuchyně opravdové centrum domácnosti.

Ještě naše prababičky každý den zapalovaly v kamnech, aby mohly ohřát vodu na ranní meltu. Když chtěly uvařit oběd, tak to musely pořádně v kamnech „rozhajcovat“, přidávat dřevo a hlídat si, aby dobře táhlo komínem. Byly to pravé strážkyně domácího krbu.

My dnes už nic z toho nemusíme…

Kamna nahradily sporáky a indukční desky. Stačí otočit kouzelným kolečkem a jídlo se hřeje samo. Je to praktické, čisté, rychlé.

Má to jedné velké ale:

Bez přímého ohně v kuchyni jsme se odpojili od ohně života.

Oheň je dnes „schován“ ve sporáku a většina z nás jeho esenci v kuchyni proto prakticky nevnímá. Co víc, v řadě kuchyní se už dnes moc nevaří ani nepeče, protože se začínáme víc a víc stravovat mimo domov.

KDYŽ CHYBÍ TEPLO RODINNÉHO KRBU

Menší přítomnost ohně v kuchyni oslabuje její esenci, její sílu. Kuchyň tak ztrácí na své bytostné vitalitě a živosti.

Ve světe Feng Shui (energie) je všechno propojené. V delším časovém horizontu energie kuchyně začne ovlivňovat členy rodiny a rodinný život jako takový.

 • Studená či sterilní kuchyň rodinu neláká, aby s v ní scházela. A tak si každý zaleze do svého pokoje.
 • Míň vás motivuje k vaření, protože se v ní (jako Andrea z úvodního příběhu) zkrátka necítíte moc dobře.
 • Sterilní kuchyň oslabuje chuť do života, tvořivost a entusiasmus.
 • Bez pulzující kuchyně můžeme mít problém s akcí a činy a stávat se více letargickými

Jak již bylo řečeno, kuchyň je SRDCEM domova. Když je silná, pulzující životem, tak bude celá domácnost a její členové vzkvétat.

Když je tomu naopak, tak bohužel může začít klesat životní síla a elán. A také finančí a další hojnost, protože i tuto oblast kuchyň ve Feng Shui představuje.

8 TIPŮ JAK JEDNODUŠE PROTEPLIT I TU NEJSTUDENĚJŠÍ KUCHYŇ

Naštěstí i ta nejbělejší a nejstudenější kuchyň se dá jednoduše proteplit. A to proto, že element ohně se dá do kuchyně docela jednoduše dostat.

Existují 2 způsoby:

1. Dodání OHNĚ jako takového – pomocí svíček, světýlek, žárovek, lamp (jakékoli světlo symbolizuje oheň) a co nejčastěji možným používáním sporáku

2. Dodání BAREV, které oheň symbolizují – červená, oranžová, sytě žlutá

Vzniká tak nepřeberně velké množství možností. Záleží na vašich osobních preferencích, stylu vaší kuchyně a velikosti prostoru, který máte k dispozici.

Tady je 8 konkrétních tipů:

1.Umístěte do kuchyně 1 nebo více svíček. Ideální jsou větší svíčky červené, oranžové nebo žluté barvy (symbolizuje oheň). Ale i jakákoli jiná svíčka, dokonce i čajová, vám energii ohně do kuchyně vnese.

2. Vytvořte si pravidelný rituál zapalování svíčky, například hned ráno před snídaní (nebo naopak u večeře). V okamžiku škrtnutí sirkou si přejte něco pro vás smysluplného, například přání všeho dobrého pro celou vaši rodinu.

3. V rámci možností vařte a pečte a používejte všechny hořáky – aktivní sporák kuchyň přirozeně oživuje a posiluje její životadárnou esenci.

4. Pokud vůbec nevaříte, tak alespoň občas dejte na hořák hrnec s vodou a pomerančovou kůrou nebo skořicí a nechte je hodinku mírně vařit. Je to jednoduché, kuchyň to provoní a sporák bude v akci 🙂

5. Sporák oživte barevnou čajovou konvicí, ideálně červenou, oranžovou, měděnou nebo jinou výraznou barvou.

6. Dodejte do kuchyně barevné tkaniny – utěrky, ubrousky, ubrus, záclony, kobereček na zem. Použijte živé a veselé barvy, jako je červená, oranžová, zelená, žlutá.

7. Zvažte barevné talíře, hrníčky, misky nebo hrnce – při jejich používání se celá kuchyň rozveselí a ožije.

8. Vystavte veselé rodinné fotky nebo fotky vašich rodinných mazlíčků, třeba je připevněte magnetem na ledničku. Lidi a zvířata také symbolizují prvek ohně, jsou ztělesněním života.

A jak to dopadlo u Andrei v kuchyni? Dobře, jak jinak 🙂 Po našem rozhovoru si ujasnila:

 • co je pro ni v kuchyni opravdu důležité,
 • jak se v ní chce cítit
 • a co je tedy důležité dodat.

Úprav udělala víc, ale tady jsou 3 hlavní změny:

 • Protože měla místo na stěně, pověsila v kuchyni obraz se zátiším s červenými jablky.
 • Do několika rohů kuchyňské linky dala mísy a stojánky s ovocem.
 • Na velké okno zavěsila veselé závěsy s motivy žlutých citrónů, do kterých (těch závěsů) se celá rodina naprosto zamilovala 🙂

Její moderní kuchyň se zútulnila, proteplila a Andrea v ní teď ráda tráví čas vytvářením zázemí pro svou rodinu.

Teď už znáte 2. tajemství místnosti, které je tepajícím srdcem vašeho domova:

Kuchyň bez ohně je jako květináč bez rostliny.

V dalším díle tohoto seriálu odhalíme další tajemství související s kuchyní – nenechte si ho ujít!

Stáhněte si tento eBook ZDARMA výměnou za e-mail a další díl vám přijde do mailu 🙂

eBook Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmoniike stáhnutí ZDE >>

Tvůrkyně blogu Škola HARMONIE věnovaného životu v harmonii se sebou a přírodou, prakticky inspiruje k životu bez stresu a vyčerpání. Certifikovaná poradkyně Intuitivního Feng Shui, propaguje vědomý přístup k domovu – ve 21. století nepostradatelnému antistresovému prostoru. Je lektorkou celostního životního stylu podle 4 přírodních elementů, který popsala v knize NÁVRAT DOMŮ (Smart Press). Autorka eBooku Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *