Vysoké skříně v malých českých ložnicích

Máte malou ložnici a v ní vysokou šatní skříň? Pokud v takové ložnici špatně spíte nebo se necítíte dobře, je důležité prozkoumat možný vliv dané skříně na celkovou energii ložnice.

V malé ložnici vás každý kus nábytku zásadně ovlivňuje.

V malém prostoru se totiž oproti velkému vliv každého předmětu násobí. A tak pokud vaší ložnici dominuje nějaká super velká skříň, podívejte se na ni novýma očima a ověřte si, že vám opravdu vyhovuje po všech stránkách.

CO VÁS PŘEVYŠUJE VÁS (POTENCIÁLNĚ) OHROŽUJE 

Obecně cokoli, co nad námi příliš ční a je nám blízko (cca do metru), nás může ve spánku:

 • podvědomě stresovat a
 • aktivovat, tj. bránit nám v uvolnění, které je k hlubokému spánku potřeba.

Populární šatní řešení mají dneska často 2 metry do výšky a několik metrů do šířky. Často na nich ještě skončí navršené další věci, jako krabice, hračky, kempovací potřeby atd. V předsíni nebo obýváku to zpravidla není zásadní problém.

V ložnici o velikosti 14m2 ale rozměrná šatní škříň problém být může.

Jak to?

V rámci vašeho příbytku má totiž ložnice zcela specifickou roli. Má vás maximálně podpořit:

 • uvolnit se
 • odpočinout si
 • zregenerovat se
 • cítit a kultivovat intimitu
 • napojit se na sebe, cítit osobitost.

Rozměrné skříně k pocitu uvolnění v malé ložnici moc nepřispívají. Samozřejmě záleží na jejich konkrétním provedení a kde přesně se v ložnici nacházejí. Často ale dominují prostoru, zejména blízko se nacházející posteli. Ta (a osoby v ní ležící) jsou ve velmi nevýhodné, zranitelné pozici.     

Za dob našich prababiček byla v ložnici skříň z masivu, tedy ze dřeva. Celý prostor uzemňovala a tím jej zklidňovala. Vytvářela pocit stability, bezpečí.

Většina moderních skříní už tuto uzemňovací vlastnost nemá.

Díky moderním materiálům jsou velmi lehké, vzdušné (opak zemitosti), tedy aktivující. Pocity stability vytvářejí daleko méně. Některé svou křehkostí spíš připomínají domeček z karet, který se na nás může každou chvíli zhroutit. Pokud spíte přímo pod takovou skříní, je to podvědomá hrozba, která může zásadně ovlivnit kvalitu vašeho spánku.

1 KLÍČOVÝ POCIT, KTERÝ BYSTE MĚLI V LOŽNICI MÍT

Dominující skříň, často s ostrými hranami, má tendenci vytvářet v malé ložnici racionální, strohou atmosféru… jen málo podobající se intimní oáze pro duši a tělo, kterou má ložnice ze své podstaty být.

V takovém neosobním prostoru se špatně uvolňuje, protože vás může podvědomě deptat jeho:

 • přílišná jangovost (maskulinita),
 • funkcionalita a
 • uniformnost.

A když jsme strnulí, je těžké si kvalitně odpočinout a dříve či později začne trpět naše zdraví.

Bohužel intimita a komunikace v partnerském vztahu také můžou dostat pořádně na frak. Vyžadují totiž pocit bezpečí, důvěry, uvolnění. Tedy útulnou atmosféru, kde vím, že můžu být sama sebou, že se můžu otevřít.

A úplně nejvíce může trpět vaše sebevědomí a schopnost mít rovnocenné vztahy. A to tehdy, pokud necítíte 1 klíčový pocit:

V ložnici se máte cítit zdravě DŮLEŽITĚ.  

Být pány situace, mít věci pod kontrolou a ne naopak. Být v pozici síly.

To je zejména dáno umístěním postele. Mohutnost nábytku (ve vztahu k velikosti místnosti) je další důležitý faktor. Nad vámi čnící masa vysokánské šatní skríně je něco, co tak úplně pod kontrolou nemáte. Abyste se podívali, co je na ní, potřebujete židli nebo možná dokonce i žebřík. A to vás dlouhodobě může programovat na pocity podřízenosti. A to určite nechcete!

Poznámka: Mnoha lidem vysoká skříň půl metru od jejich postele naprosto nevadí, spí báječně a s tím, jak se celkově cítí, jsou spokojení. Pokud je to váš případ, pak je všechno v pořádku, nemusíte nic řešit 🙂

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ MÍSTNOST VAŠEHO ŽIVOTA

Aby vás mohla ložnice plně podpořit ve vašem životě i partnerském vztahu, její energie by měla být převážně:

 • uklidňující,
 • útulná,
 • jemná,
 • probouzející smysly a intuici (tj. vypínající racionálno).

Mělo by to být vaše bezpečné útočiště. Zrcadlící a podporující vaši jedinečnost.

Moderní maxi skříně jsou fantasticky prostorné, ale díky tomu velikostně nepřiměřené nám lidem. A hlavně velikosti malé ložnice. Zejména na ženy může masa skříňové plochy často bez jediného ozdobného, oku libého prvku, působit příliš industriálně a neosobně.

Ložnice je nejdůležitější místnost vašeho života.

Strávíte v ní cca třetinu z každého dne a tedy třetinu svého života. To je přibližně 27 let! A protože je to navíc nejintimnější prostor vašeho příbytku, má na vás a na váš život největší vliv.

Jestli je tedy jedna jediná místnost u vás doma, na jejímž zútulnění byste neměli šetřit svým časem, energií a penězi, pak je to právě ložnice.

POKUD CÍTÍTE DISHARMONII, DEJTE SE DO AKCE

Změnit něco zásadního v (malé) ložnici pro většinu z nás není úplně jednoduché. Je to naprosto pochopitelné, protože je to jako přebudovat část základů, na kterých stojí váš život. A ještě k tomu za plného provozu!

Ale o to více pozitivní, až zázračný efekt to může mít na:

 • kvalitu vašeho spánku,
 • vaše sebevědomí,
 • prohloubení vnímání sebe samé a svých nejhlubších tužeb,
 • posílení intimity,
 • posílení partnerského vztahu.

Pokud vás současná skříň ruší, rozhodně se vyplatí ji nahradit skříní:

 • celkově menší, tedy nižší a často i užší,
 • která na vás působí útulněji, lidštěji,
 • více souzní s vaší duší.

A to i za cenu toho, že budete muset přeorganizovat uskladnění věcí u vás doma, investovat do nižší skříně a zajistit odvoz/prodej té původní.

KAM S NÍ/S NIMI?

Možností, jak dneska udat starý nábytek, je spousta. Ať už je to bazar Vše za odvoz, program Druhý život nábytku firmy IKEA nebo darování charitativním organizacím, např. Sue Ryder. Pokud si dáte záměr, že se objeví cesta, jak vaši skříň poslat dál,  tak věřte, že se ukáže.

A kam s věcmi, které se do nové, menší skříně nevejdou?

Obměnu skříně pojměte jako inventuru jejího obsahu.

Vytřiďte vše, co už nepoužíváte nebo nemáte ráda. Pro část věcí, které si chcete ponechat, najděte místo někde jinde v bytě.

A pokud máte i jinde v bytě extrémně málo úložných prostor, zvažte využít prostor pod postelí. Je lepší mít věci přehledně uskladněné pod postelí, než čnící neladně na skříni nad vámi. Pro uložení pod postel volte jemnější věci s pozitivní energií (např. oblečení, ložní prádlo – samozřejmě ve vhodném obale). Tedy nic s ostrými hranami a ani věci, které ve vás vzbuzují negativní vzpomínky a emoce.

DAR MALÝCH LOŽNIC

Ložnice je nejosobnější teritorium, které v životě máte.

Kde jinde než právě zde byste měla cítit zdravé sebevědomí? Svou duši tetelící se blahem z útulného prostoru?

Když ji budete RESPEKTOVAT, umí být malá ložnice opravdový dar. 

Třeba tím, že nutí třídit. Vlastnit jen to, co opravdu používáte a máte rádi. Nutí upřímně se zamyslet nad tím, co je pro vás (v ložnici i v životě) opravdu důležité. To je někdy frustrující… 🙂 , ale když vydržíte, odmění se vám svou úžasnou útulností.

Přijměte svou malou ložnici takovou, jaká je.

Respektujte její limity…

… a zaměřte se na její přednosti.

 Dodá vám sebevědomí a radost z každého nového dne.

 

 

Jak zharmonizovat váš domov,

aby vás dokonale podporoval ve vašem životě

v eBooku KOUZLÍME S FENG SHUI >>

 

 

Tvůrkyně blogu Škola HARMONIE věnovaného životu v harmonii se sebou a přírodou, prakticky inspiruje k životu bez stresu a vyčerpání. Certifikovaná poradkyně Intuitivního Feng Shui, propaguje vědomý přístup k domovu – ve 21. století nepostradatelnému antistresovému prostoru. Je lektorkou celostního životního stylu podle 4 přírodních elementů, který popsala v knize NÁVRAT DOMŮ (Smart Press). Autorka eBooku Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *